Çarpım Tablosu Öğretmenin 8 Eğlenceli Yolu


Bir baba olarak çarpım tablosu öğrenmenin ve öğretmenin zorluğunu yakından tecrübe etmişimdir. Etrafımda da çarpım tablosunu ezberlemek ile ilgili şikayetler duyarım. Bu işi eğlenceli hale getirmek için yaptığım mobil oyun dışında konu ile ilgili kaynaklardan edindiğim bilgileri de burada paylaşmak istedim.

İşte çarpım tablosunu çocuklarımıza öğretirken ebeveyn olarak kullanabileceğimiz bazı ipuçları :

BERABER BİR ÇARPIM TABLOSU OLUŞTURMAK.

Bu yazı için yararlandığım kaynakta bulunan boş çarpım tablolarını yazıcıdan çıkartmakla işe başlayabilirsiniz. Bu tabloyu çocuğunuz ile beraber sakin bir ortamda doldurabilirsiniz.Tabloları buradan indirebilirsiniz.

Bu tabloları çocuğunuzun gelip geçtiği ve sürekli görebileceği bir yere asabilirsiniz.

YÜRÜMEYİ ÖĞRENMEDEN KOŞMAYA BAŞLAMAMAK

Ev inşa eder gibi temelden başlamak gerekli. Önce kolay olanlardan başlayın, zor olanları sona saklayın. Örneğin, 2′ ler çarpım tablosu, her sayı ikiye katlanacağı için öğrenmesi kolay olacaktır. Aynı şekilde, 10’lar çarpım tablosu, rakamın sonuna sadece bir sıfır ilave edileceğinden başlangıç için uygun olacaktır. Bu ikisini tamamladıktan sonra çocuğun gelişen kendine güveni daha zor olanlar için onu hazırlayacaktır.

 BAZI KÜÇÜK NUMARALAR ÖĞRETİN

Çarpım tablosu kolay yollarından en güzeli 9′ lar çarpım tablosu için icat edilmiş olanıdır. İki elinizin on parmağını, avuç içiniz aşağı bakacak şekilde önünüzde açınız. En soldaki parmağınızı, 9 x 1 için kıvırın. Şimdi soldan sağa kalan parmaklarınızı sayın dokuz değil mi ? Bu bize 9×1 ‘ in sonucunu verdi.  9×2 için en  soldaki 2. parmağınızı kıvırın. Kıvırdığınız parmağın bir tarafında 1 parmak , diğer tarafından 8 parmak var değil mi ? İşte çarpım sonucu 1 ve 8 yani 18 …  Bu tüm 9’lar çarpım tablosu için doğru çıkacaktır. Deneyin ve görün. 🙂

EĞLENCELİ ŞARKILARDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ.

Ülkemizde değil ama yurtdışında aşağıdaki videoda göreceğiniz bazı istekli öğretmenler tarafından yapılmış şarkılar mevcut. 

Bunun dışında YouTube’da bizim çocukların yaptığı şarkılar da bulabilirsiniz. 

OYUN HALİNE DÖNÜŞTÜRMEK.

Bu siteden yükleyebileceğiniz çarpım tablosu oyunu, Times Table Hunt ‘ ı kullanabileceğiniz gibi bir çok değişik oyun da internet ortamında bulunabilmekte. Bunun dışında basit bir kart oyunu da oynayabilirsiniz. Karıştırdığınız oyun kart destesinden rastgele iki kart çekip, kartlar üzerinde yazan rakamların çarpımını tahmin etme oyunu olabilir. Doğru cevabı ilk bilen iki kartı da alır. Sonunda en çok kart toplayan oyunu kazanır.

WALDORF ÇİÇEĞİ

waldorfflower

Bazı yaratıcı çocuklar için yukarıdaki gibi bir çiçek çizmek de çarpım tablosunu öğrenmede yardımcı olabilir. Önce 2 – 10 veya 12 arasındaki rakamları yerleştirerek çiçeğin sarı merkezini hazırlar. Sonra 1-12 arası iç kısımdaki yaprakları çizer ve en dıştaki çizeceği 12 adet yaprağa da çarpım sonuçlarını yazar. Güzel bir çalışma değil mi ?

TEST SORULARI SORUN FAKAT SÜREKLİ DEĞİL.

Okula yürürken veya otobüs beklerken zaman zaman çarpım tablosunu sorarak küçük testler yapabilirsiniz. Ama bunu sürekli ve stres yaratır bir şekle döndürmeden yapmalısınız.

ÖDÜLLENDİRMEYİ UNUTMAYIN.

Sadece doğru cevapları verdiğinde ödüllendirme yapmayın. Yanlış cevap verse de veya tam olarak çarpım tablosuna hakim olamasa da çabasını ödüllendirin. Öğrenme biraz da eğlenceli olmalı.

Bunların dışında kendi uyguladığınız yöntemler varsa sitemizin iletişim kısmından yazabilirsiniz veya bu yazıya yorum bırakabilirsiniz. Böylece bilgi paylaşıldıkça çoğalmış olur. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close